New York State Judo Championships 2016
ALL Divisions – Results

BB1N-23 (4)
1. MATTHEW FIDELMAN SAMIR JUDO
2. Matel DANIELUC Judokan Judo
3. Giovanna RANIOLO Team Combat Judo

BG2N-30 (2)
1. PAULINA PHAM  MUSHIN JUDO
2. Priscilla VALENZUELA  Gentleway Judo Club

BB2N-22 (7)
1. AZAMKHON VASIKHANOV  GENERATION JUDO
2. Mark YANKILEVICH  Judo Sambo Center
3. BARON MILLER  TEAM BELEIVE
3. Ethan CHERNY  Judo Sambo Center

BB2N-23 (5)
1. Noah BROWN  Cranford Judo/ Karat
2. KEVIN MIKHAYLOV  JUDO-SAMBO CENTER
3. Mark ZILBERMAN  Judo Sambo Center

BB2N-24 (8)
1. MATTHEW STACK  NJJ
2. Nikita KRUPIN  Judo Sambo Center
3. ERYK GAWEL  SYLWESTER GAWEL JUDO
3. Kevin BETHKE  Sylwester Gawel Judo

BB2N-21 (4)
1.  Mattew GDALEVICH  Judo Sambo Center
2.  Bradley MUNOZ  Victory Martial Art
3. Boris PASHNIN  XXX

BB2E-25 (4)
1. Pavel KORSAKOV  Mushin Judo
2. ETHAN BARUKHOV  SPARTAK
3. JOSHUA KHAIMOV  SPARTAK

BB2N-25 (7)
1. Marcel GIRKHOVSKIY  Brighton Kids Club
2. Jimmy GIZINKI  Judo Movment
3. Marco MICHELLI  Victory Martial Art
3. JACOB SHMIDT  Brighton Kids Club

BB2E-30 (5)
1. NIKITA MALINOVSKY  SAMIR JUDO
2. Egor GASSAN  Judo Sambo Center
3. RAHINOV RUSTAM  SPARTAK

BB2N-30 (5)
1. Christopher PARISI  Team Combat Judo
2.Albert BERKOVICH  Samir Judo
3. Aidan YATSENKO  GWC

BB2N-35 (2)
1. SIMON KIRJNER  KOKUSHI BUDO
2. MAXWELL FRIDMAN  MUSHIN DOJO

BB2N-38 (2)
1. NAOMI GONZALEZ  LEGRO SPORTS
2. DMITRIY FRIDMAN  MUSHIN DOJO

BB2N+38 (1)
1. Nicholas KOROLEV  Judo Sambo Center

IG1-30 (2)
1. Nyasia GIBSON  Senshi Okami Judo
2. Helayness SURIEL  Jamie Towers Judo

IG1-34 (1)
1.Josie GIZINKI  Judo Movment

IG1-38 (2)
1. Josie GIZINKI  Judo Movment
2. AARYA KARMACHARYA  SYLWESTER GAWEL JUDO

IG1-43 (2)
1. GABRIELLA CAMBRELEN  VICTORY MARTIAL ARTS
2. JENNA RODRIGUEZ  VICTORY MARTIAL ARTS

IB1-29 (6)
1. Joseph IVANCICH  Team Combat Judo
2. Elise SOKOLOV  Taifu Judo
3. IMRONKHON UMAROV  GENERATION JUDO
3. NATHAN SHAMALOV  SPARTAK

IB1-32 (4)
1. Kirill VESIALOU  Samir
2. ERIC GERDLIN  JUDO SAMBO CENTER
3. ANDREW SALNIKOV  KOKUSHIKAI

IB1-26 (8)
1. KACPER GAWEL  SYLWESTER GAWEL JUDO
2. Leonardo ZITSER  Judo Sambo Center
3.  GABRIEL KHAIMOV  SPARTAK
3. DJALILOV AMIR  SPARTAK

IB1-30 (5)
1. Ivan KORSAKOV  Mushin Judo
2. Nicholas OGENEZOV  Samir Judo
3. NATHAN BOCCARA  KOKUSHI BUDO

IB1-34 (5)
1. DANIEL SHULIGIN  YAWARA FORCE
2. KACPER MODZELEWSKI
SYLWESTER GAWEL JUDO
3.JAVOKHIR KAKHRAMONOV
GENERATION JUDO

IB1-38 (4)
1. Kevin CAFFER
Stamford Judo
2. NIZOMIDDIN NASRITDINOV
GENERATION JUDO
3. BARTEK MILEWSKI
SYLWESTER GAWEL JUDO

IB1-43 (2)
1. David ARSHALUNVOV
Judo Sambo Center
2.Michael BARRERA
San Yama Judo

IB1-48 (2)
1.Chris OLAYA
Senshi Okami Judo
2.Nicholas KOROLEV
Judo Sambo Center

IB1+48 (3)
1.Jose BERIGUETE
Jamie Towers Judo
2.Meir ABRAMOV
GWC
3.Michael TESIS
GWC

IG2-31 (2)
1.Luisa BIRKERT
Team Combat Judo
2.Sofia VALENZUELA
Gentleway Judo Club

IG2-47 (2)
1.Kiara NUNEZ
Senshi Okami Judo
2.Leslie DELORBE
Jamie Towers Judo

IB2-31 (3)
1.Lenny SHEYNFELD
Judo Sambo Center
2.Nikita GASSAN
Judo Sambo Center
3.Elisey SOKOLOV
Taifu Judo

IB2-34 (5)
1.Hetag TCHIGOEV
Sylwester Gawel Judo
2.MIKAIL KASIMOV
SAMIR JUDO
3.Krystian BETHKE
Sylwester Gawel Judo

IB2-38 (6)
1.Derek MIRONENKO
Yawara Force
2.Lasha TSATSALASHVILI
Taifu Judo

3.Fabian DELORBE
Jamie Towers Judo
3.David LOPEZ
San Yama Judo

IB2-42 (7)
1.SAMUEL GURVICH
SAMIR JUDO
2.Messiah GILCHRIST
TEAM BELEIVE
3.BARTOSZ GOLAK
SYLWESTER GAWEL JUDO
3.Zarifian ABDULAEV
GWC

IB2-47 (4)
1.Daniel ABRAMOV
Judo Sambo Center
2.MIKHAIL ERSHOV
YAWARA FORCE
3.ROBERT MODZELEWSKI
SYLWESTER GAWEL JUDO

IB2-52 (2)
1.Nikita RYZHOV
GWC
2.RONEN ZINDER
SAMIR JUDO

IB2-58 (2)
1.Collin SLATTERY
Team Combat Judo
2.TIMOTHY GLAZER
Brighton Kids Club

IB2+58 (2)
1.Jose BERIGUETE
Jamie Towers Judo
2.Luis SURIEL
Jamie Towers Judo

GJVA-60 (2)
1.Stephanie BARRERA
San Yama Bushi
2.Yesselyn PEREZ
Senshi Okami Judo

GJVA-48 (2)
1.Alexa MICHAELSON
JMJC
2.VICTORIA CASELNOVA
COMBAT JUDO

BJVA-40 (4)
1.Lasha TSATSALASHVILI
Taifu Judo
2.MICHEAL DOPILKO
YAWARA FORCE
3.Michael GRINBERG
Sakuro Judo

BJVA-44 (3)
1.Matthew CHERNY
Judo Sambo Center
2.George TCHIGOEV
Sylwester Gawel Judo
3.DANIEL RABOTNEV
SAKURA

BJVA-48 (5)
1.ALAN SHOYKET
YAWARA FORCE
2.ALAN SALNIKOV
KOKUSHIKAI
3.VALERIU MCCOY
WESTCHESTER JUDO

BJVA-53 (3)
1.SEBASTIAN BANACH
MQ
2.David PARKER
Senshi Okami Judo
3.Mekhi MILLER
Jamie Tower Judo

BJVA-58 (2)
1.Mark KOCZARSKI
Sylwester Gawel Judo
2.JUSTIN BROWN
BROWN JUDO

BJVA-64 (4)
1.Richard CORTEZ
San Yama Judo
2.Max MITROFANOV
Fight Factory Judo
3.SONGMIN JAMES JANG
MAYO QUANCHI

BJVA-75 (2)
1.BENJAMIN LEVIN
SAMIR JUDO
2.BOWENS TITO
USA YOUTH JUDO

GJVB-50 (3)
1.Angelica MACAPINLAC
Gentleway Judo Club
2.Alexa MICHAELSON
JMJC
3.EUGENIA MCCOY
WESTCHESTER JUDO

GJVB-70 (1)
1.Yahaira SANABRIA
San Yama Judo

GJVB+70 (1)
1.ANETTE BONILLA
Gentleway Judo Club

BJVB-50 (2)
1.Anthony KUROVSKIY
Judo Sambo Center
2.DIEGO COLON-PEREZ
SPARTAK

BJVB-55 (3)
1.DIMITRI GAMKRELIDZE
GWC
2.OLEH DOPILKO
YAWARA FORCE
3.SEBASTIAN BANACH
MQ

BJVB-60 (5)
1.Alexander WITCZAK
Sylwester Gawel Judo
2.Taylor MICHAELSON
JMJC
3.SAM LEFKOWITZ
KOKUSHI BUDO

BJVB-73 (3)
1.SONGHYUN JANG
MAYO QUANCHI
2.Aidan SLATTERY
Team Combat Judo
3.HERNANDEZ RAMON JR.
NORTH JERSEY JUDO

BJVB+90 (2)
1.Elsayed MUHAMMAD
Spartak Judo
2.MOSHE ARONOV
SPARTAK

JRM-75 (3)
1.Pavel DROZDOV
Fight Factory Judo
2.Steven CHERNY
Judo Sambo Center
3.ANGELO GUGLIELMO
BROWN JUDO

JRM-60 (2)
1.RUSTAM BASRIYEV
SHORE THING
2.Taylor MICHAELSON
JMJC

JRM-81 (2)
1.KEVIN MOHAMED
KOKUSHI BUDO
2.BORIS YAGUDAYEV
SPARTAK

JRM-90 (2)
1.NICHOLAS PAVLOV
SAMIR JUDO
2.BORUCH PALTIELOV
SPARTAK JUDO

JRM-100 (2)
1.Joshua PALTIEL
Spartak Judo
2.RAFAIL AVSHALUMOV
SAMIR JUDO

SWE-58 (3)
1.Isadora FRIEDANDER
Weschester Judo
2.SABRINA MCCARTHY
Gentleway Judo Club
3.REGINA ARIAS
GOLDEN EAGLE JUDO

JRW-70 (2)
1.REGINA ARIAS
GOLDEN EAGLE JUDO
2.ANETTE BONILLA
Gentleway Judo Club

SWN+78 (2)
1.BRENDA LEE TORRES LOPEZ
THREE MOUNTAIN JUDO
2.JENNIFER BROSCHARDT
TEAM BELEIVE

Senior Man Elite 60kg
1.Zachary JUDY , JMJC
2.RUSTAM BASRIYEV, SHORE THING

Senior Man Elite 66kg
1.Joseph TAMBURELLO , Team Belive
2.KEVIN TSE, Gentleway Judo Club

Senior Man Elite 73 kg
1.ANTHONY VENNITTI, NYAC
2.Patryk OBIEDZINSKI , Sylwester Gawel Judo
3.Peter Yu KEUNWOO, Kokushi Judo
3.EUGENE FREEBURG, Kokushi Budo

Senior Man Elite 81kg
1.Wojciech SZULINSKI , Sylwester Gawel Judo
2.JOHN SIGNORIELLO, ITC
3.WILLIAM JAMES, WEST HEMPSTEAD
3.Thomas PETTERSEN , International Traini

Senior Man Elite 90kg
1.PETRE KAISHAURI, Kokushi Budo
2.Matthew PETTERSEN , International Traini
3.Constantious STAVROULAKIS, Kokushi Budo
3.DANIEL PEREZ, TECH JUDO

Senior Man Elite Div 100 kg
1.Mohamed RADAD , NYAC
2.Brandon SCHATZEL, Krystek Judo
3.David GRIFFIN , San Yama Judo
3. PETRE KAISHAURI, Kokushi Budo
5. VLADIMIR DOMANSKIY, COAST GU
5. Jonathan BERNAL , Sylwester Gawel
5. Joshua PALTIEL , Spartak Judo

Senior Elite Div. +100 kg
1.Jan JACKIEWICZ , Sylwester Gawel Judo
2.TAKUYA SHIMOMURA, LOS ANGELES TENRI
3.Gregory SCHILLER , Krystek Judo
3.VLADIMIR DOMANSKIY, COAST GUARD

NYSJ CHAMPIONSHIPS 2016 PHOTOS

 

12771861_10206068944539492_1359941563215910859_o

12745779_10207261386560706_8332803796418311168_n

10271642_10206068949499616_6498063764945934093_n 10411256_10207261839972041_8184925371122225977_n 12742049_10207264900408550_1686346783953542036_n 12742826_10207261836891964_2417373331909386031_n 12743481_920446431403797_5432726577696207849_n 12743625_10207261838812012_2709284495623394837_n 12744473_10206068942099431_7053193918967151276_n 12745555_10207261838732010_4512324066928523500_n 12745599_10208155123653079_5004054760701259052_n

12747292_10207261386520705_7642507478863986055_o 12764895_10207264900208545_4909756133435486578_o 12768240_1021749067881164_1484556038437835697_o-2

FBLOGO